۸ نکته ضروری در اولین دیدار

|
آبان ۲۷, ۱۳۹۷
5 دیدگاه

اولین دیدار التهاب آور است. به‌ویژه اگر قرار عاشقانه هم باشد. هرچقدر مثبت اندیش باشید و خودتان را مسلط بدانید بازهم دلواپس اید: شاید تلقی فرد مقابل خیلی با انتظار شما فاصله پیدا کند؛ آن‌هم به خاطر یک خطای احتمالی که ناخودآگاه از شما سر می‌زند. 

اولین دیدار و قرار عاشقانه

ناخودآگاه ما به این موضوع اعتقاد دارد که مخاطب در اولین دیدار، تصویر ثابت و ماندگاری از شخصیت ما در ذهن خود ثبت می‌کند. به یاد داشته باشید به این سادگی‌ها نمی‌توان این تصویر را پاک کرد. شاید همین است که با دلواپسی راه می‌روید و با خودتان حرف می زنید! و یا مقابل آیینه می‌ایستید و از ریخت و قیافه تان ایراد می گیرید؛ اما این فرایند می‌تواند آن‌قدر هم پیچیده و رازآلود نباشد اگر با اصول رفتاری مشخصی روی نیمکت بنشینید و همه چیز را با طبیعت خودتان همگام کنید. اصول رفتاری صحیح چندان با ذات آدم غریبه نیست که انجام آن نیاز به تمرین شبانه‌روزی داشته باشد. کافی است خودتان باشید؛ و بدانید که چیزی به نام آداب و معاشرت وجود دارد که البته شما قادرید در شرایط متفاوت آن را مدیریت کنید.

مخاطبتان را در انتظار نکارید!

با وقت‌شناسی به قراری که گذاشته‌اید پای بند باشید. دیروزود کردن شما به‌هرحال می‌تواند باعث تعبیرهای ناخوشایندی بشود. زود رسیدن بیش‌ازحد بر سر قرار شاید شما رو عجول و کمی فاقد اعتمادبه‌نفس جلوه بدهد؛ و دیر کردن بسیار و کاشتن مخاطب می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که این قرار برای شما چندان اهمیتی نداشته که یعنی کم‌اهمیتی فرد مقابل.

در اولین دیدار وقت شناس بودن شما نشانه نظم و اهمیت شما به طرف مقابل است. 

سر صحبت را بازکنید!

وقت را به چرخاندن سر به اطراف و لبخندهای نیمه‌کاره تلف نکنید. اگر می‌بینید که او نمی‌تواند سررشته کلام را به دست بگیرد شما سر صحبت را بازکنید؛ حال و احوال کنید؛ از مشغولیت‌هایش بپرسید؛ اما لطفاً از هواشناسی و بحث‌های جنجالی سیاسی – اقتصادی پرهیز کنید! … بیش‌ازحد کسالت‌آور است.

در میانه‌ی صحبت از تمثیل و تشبیه استفاده کنید. داستان بگویید. بگذارید هیجان اولین دیدار در تاروپودش رخنه کند. به خنده وادارش کنید. بد نیست تعجب و حیرت تمام‌صورتش را بپوشاند … احساساتش را تحریک کنید حتی اگر کمی بغض‌آلود شود … اتفاق بغرنجی رخ نمی‌دهد … تنها تصویر شما با این قرار عاشقانه در ذهن او ماندگارتر می‌شود.

لبخند فراموش نشود!

لبخند یک تحرک ماهیچه‌ای ست که چندان زحمتی ندارد؛ پس دریغ نکنید … نقش لبخند بر روی صورت می‌تواند خاطره ساز باشد و تصویر شمارا در ذهن مخاطب ماندگار کند؛ علاوه بر آن‌که با صمیمی کردن فضا به فرد مقابل در بیان حالات و تصوراتش آزادی و راحتی بیشتری می‌دهد. فراموش نکنید! همین لبخند اگر نابجا خود نمایی کند می‌تواند نشانه تمسخر و استهزا باشد… پس دقت کنید!

این مقاله را مطالعه کنید

من ذاتاً یک فرد درونگرا هستم و از این بابت اصلا ناراحت نیستم. همان طور که درصد بالای درونگرا بودن معایب خودش را دارد، میلیون ها مزیت ویژه ی دیگری دارد.

گوش دادن را مخاطب اولین دیدار فراموش نکنید!

بنا نیست میدان کلام را تا آخر از خود کنید و مجال نفس کشیدن را از او بگیرید! بیشترین فرصت را به او بدهید؛ بگذارید ببیند که با دقت و سراپا به گفته‌هایش گوش می‌دهید: اعتمادبه‌نفس اش تقویت می‌شود و تصویر خوشایندی از شما دریافت می‌کند.

به سر و وضعتان برسید!

اولین نقطه برخورد در یک  قرار عاشقانه نگاه است. او ابتدا شما رو می‌بیند و بعد حواس دیگرش بکار می‌افتد؛ پس به سر و وضعتان برسید؛ به فصل و لباس و رنگ و هماهنگی آن توجه کنید؛ نه زیاد رنگین‌کمان باشید و نه خیلی سرد و بی‌روح. از عطرهای ملایم استفاده کنید؛ بگذارید بعد از نگاه، حس بویایی‌اش هم تحریک شود.

تعادل را رعایت کنید!

در اولین دیدار نه آن‌قدر خودمانی بشوید که طرف مقابل از شما شخصیتی سبک و بی‌پروا بسازد و نه آن‌قدر سفت و محکم باشید که او ترجیح بدهد از شما دوری کند. اگر هم اهل طنازی هستید دم‌به‌دم لطیفه و طنز سرازیر نکنید! بگذارید او به شخصیت جدی شما هم دسترسی داشته باشد. نگذارید زیاده‌روی شما حمل بر تمسخر یا خشک و بی‌روح بودنتان شود.

 

نکاتی در باب آداب گفتگو به شما در برقراری ارتباط مناسب خصوصا در اولین دیدار کمک شایانی می کند. 

 

زبان بدن غوغا می‌کند!

حواستان به فرم و حرکت بدنتان باشد. شکل نشستن و یا قلاب کردن پا و دست باید نشان‌دهنده اعتمادبه‌نفس و اطمینان باشد. هنگام حرف زدن اعضاء و جوارحتان را حبس نکنید؛ به آن‌ها حرکت بدهید. خیره به چشم مخاطب نمانید؛ یک حرکت تناوبی ملایم هم به اطراف داشته باشید. دستانتان را به‌آرامی و هماهنگ با اوج و فرود کلام حرکت بدهید. با دست یا پایتان تیک نزنید و اگر هم عادت به چشم‌چرانی دارید تا اطلاع ثانوی بی‌خیال آن شوید!

بی آنکه بخواهید زیان بدنتان شما را لو می دهد. بهتر است در اولین دیدار احساسات خود را کنترل کنید. 

 

اولین قرار عاشقانه

خلاقیت داشته باشید!

از این‌که کمی عجیب‌وغریب به نظر برسید هراسی نداشته باشید؛ اما اغراق هم نکنید. خوب است که میانه حرف برخیزید و با انگشت بال پروانه‌ای را لمس کنید و یا برگی را به‌آرامی از زمین بردارید؛ اما مطمئن باشید پریدن داخل آب‌نما و حوض پارک نمی‌تواند تصویر خوشایندی آن هم در اولین دیدار از شما باقی بگذارد!

ثبت دیدگاه

دیدگاه ها

نکته اولين قرار عاشقانه – سایت خبری market-center

[…] اولین دیدار- ۸ نکته ضروری در اولین دیدار که باید رعایت &#8… […]

سه شنبه 27 آذر 1397

likemoon

بسیار مطلب آموزنده ای هست.یه توضیح کوتاه از همه چیز.تشکر از شما.

دوشنبه 5 آذر 1397

مهسا

با تشکر و به امید موفقیت های روز افزونتان

دوشنبه 5 آذر 1397

شهاب رمضانی

سلام ممنون از نکات ریز و آموزنده تون...

دوشنبه 5 آذر 1397

علی

مطلب مفیدی بود فقط تعداد مطلباتون رو زیاد کنید

دوشنبه 5 آذر 1397